Bob Proctor első mentora, Ray Stanford, egy kritikus dologra hívta fel a figyelmét: „Csak egy tulajdonság kell a sikerhez. Fegyelmezettnek kell lenned.” Bob persze nem akart fegyelmet, hiszen azt hitte, hogy a fegyelem büntetést jelent. De az igazság az, hogy a fegyelem az a képességed, hogy parancsot adsz magadnak, majd követed azt.
Nem tartott sokáig, míg rájött, hogy Raynek igaza van. Ha nem vagy fegyelmezett, soha nem fogsz elérni semmi értékelhetőt az életben. Ha azonban fegyelmezett vagy, bármit megkaphatsz, amit komolyan akarsz. Ez annyira alapvető, olyan egyszerű, mégis annyira félreérthető.
Sikeres emberek és a fegyelem szokása
Azok az emberek, akik jól boldogulnak az életben, legyen szó meggazdagodásról, sikeres üzletvezetésről vagy arról, hogy a saját szabályaik szerint éljék az életüket, mind kifejlesztették az önfegyelem képességét.
A sikeres emberekről azonban az az általános tévhit kering, hogy mindent szeretnek, amit csinálnak és ezért könnyen megy nekik. Ez hamis elképzelés.
A sikeres emberek ugyanúgy nem szeretik azokat a kényelmetlen feladatokat, mit te vagy én, de mégis megteszik. Mivel nem szeretik megtenni, ezért szokást csinálnak egy sor olyan tevékenységből, mint például a korán kelés, reggeli meditáció, önreflexió, tanulás és olvasás vagy testedzés. Gondoskodnak arról, hogy minden reggel 9-kor a potenciális ügyfelek előtt legyenek vagy célmegvalósító feladataik egyikét elvégezzék. Gyakorolnak vagy tanulnak, miközben mások tévét néznek.
Miért csinálnak olyan dolgokat, amiket nem szeretnek?
A sikeres emberek tudják, hogy ezt az árat kell fizetniük a sikerért. Ezért fegyelmezik magukat, hogy megtegyék azokat a dolgokat, amelyekről tudják, hogy meg kell tenniük, akár tetszik nekik, akár nem.
Ha mélyebben belegondolsz, nem feltétlenül az a titkuk, hogy mit tesznek, hanem az, hogy mi készteti őket arra, hogy megtegyenek egy sor kényelmetlen dolgot. Egész egyszerűen az az erős vágy, hogy a végeredmény, víziójuk megvalósuljon sokkal fontosabb számukra, mint a kényelmük vagy a kellemes munkamódszer.
John Grisham amerikai író a munkamódszere a következő volt: „Az ébresztőóra 5-kor szólt, én pedig beugrottam a zuhany alá” – mondta. „Öt percre volt az irodám és az íróasztalomnál, az irodámban kellett lennem, az első csésze kávéval, egy jegyzettömbbel és 5:30-kor írnom kellett az első szót, a hét öt napján.” A célja az volt, hogy minden nap egy oldalt írjon. Volt, hogy tíz perc alatt kész volt, néha két órán át írt.
Neked van olyan célod, amit égő vággyal szeretnél megvalósítani? Lehet, hogy te is könyvet szeretnél írni? Vagy karriertváltanál, amihez speciális szaktudásra van szükség? Bármi legyen is az álmod, fegyelemmel el tudod érni. Kezdj el azon gondolkodni, hogyan tudnád beiktatni az új szokást a napirendedbe.
Gyakorlat teszi a mestert
Bob Proctor nagy önfegyelmet fejlesztett ki magában. Nem érdekelte, hogy más mit csinál. Tudta, hogy neki mit kell tennie és meg is tette. Persze nem volt mindig ilyen.
Senki sem születik fegyelmezett embernek. Ezért ne aggódj, ha jelenleg hiányzik belőled a fegyelem. Azonban gyakorlással kifejlesztheted és minél többet gyakorlod, annál jobb leszel benn.
Önfegyelmed kialakításához 3 dolgot már ma megtehetsz:
- Értsd meg, hogy ha más életre vágysz, akkor másképp kell csinálnod a dolgokat. Írd le, hogy mit szeretnél elérni és hogyan szeretnéd élni az életedet. Jellemezd részletesen, figyelj az érzéseidre. Nagyon fontos, hogy érzelmileg kötődj a célodhoz.
- Ha megvan a cél, amit égő vággyal szeretnél, akkor add ki a parancsot magadnak, hogy megtedd azokat a lépéseket, amelyek szükségesek. Egy naptárban pipáld ki azokat a napokat, amikor megtetted az általad meghatározott feladatot. Lehet, hogy lesznek üres járatok, de akkor se add fel. Kezdd újra, ahogy sikerül napról napra tartanod az önmagad szabta ritmust, úgy nő majd az önbizalmad is.
- Minden nap képzeld el és érezd is át a változást, hogy megtestesíted a sikert abban, amit csinálsz.
Nem árulunk el nagy titkot, hogy milyen kritikus fontosságú, hogy fegyelmezetten dolgozz a célod megvalósulásán. Valójában ez a nagy különbség aközött, aki megteszi, amit kell és eléri a sikert és aközött, aki megbánásban tengeti az életét. Mi lett volna, ha korábban keltem volna? Ha értékesítőként kicsit több időpontot egyeztettem volna? Mi lett volna, ha többet tanultam volna?
Ha eddig gondjaid voltak a fegyelemmel, akkor az elején nem lesz könnyű fejlődni és fegyelmezettnek maradni. Azonban napról napra egyre erősebb leszel és akkor azt az életet fogod élni, amelyet valóban megérdemelsz.