Ha ma visszanézünk akár a hetvenes évek jövőkutatással foglalkozó szakembereinek jóslataira, láthatjuk, hogy világunk túlszárnyalta az akkori legvadabb elképzeléseket is. Eric Hoffer szerint a 21. század írástudatlanjai nem azok lesznek, akik nem tudnak írni vagy olvasni, hanem azok, akik nem tudnak tanulni, elfelejteni és újratanulni dolgokat.
Tudtad, hogy szó szerint a paradigmák irányítják az életünket? A paradigma egy mentális program, amely szinte kizárólagosan irányítása alatt tartja a szokásos viselkedésünket. Ezáltal pedig az életben vagy a munkában elért eredményeinket. A sorsod alakítása szempontjából fantasztikus lehetőséget kapsz, ha megérted a paradigmák működését.
Bob Proctor mindig hangúlyozta, hogy a változás elkerülhetetlen, de a személyes növekedés választás kérdése. Ha úgy döntesz, hogy befektetsz a jövődbe, a személyes fejlődésébe és megtanulod hogyan változtasd meg a mentális programozásodat újra és újra, akkor óriási előnyhöz juthatsz bizonytalan és sebesen változó környezetben.
Egy paradigma nem változik magától. Meg kell változtatnod!
De hol kezdjem? Gyakran mondják, hogy az vagy, amiben hiszel. Ezért érdemes lenne rászánni az időt, hogy elkezdd tudatosítani, majd megvizsgálni a hiedelmeidet.
Gondolj csak bele. Bárhol is tartasz az életedben, az azt tükrözi, hogy mit gondolsz arról, hogy mi lehetséges számodra ezen a világon. Így tehát ha nem fejleszted azt a meggyőződésedet, és hitrendszeredet, ami megfelel a jövőbeli céljaidnak, akkor továbbra is ott maradsz, ahol most vagy.
A statikus hiedelmek sokkal kevésbé teszik beteljesültté az életutadat. Deepak Chopra szerint a statikus hiedelem olyan, mint egy mikrochip, amely újra és újra ugyanazt a jelet küldi ki, mert így lett programozva. A folyamat automatikus, de mindig lehetőséged van a chip kihúzására és a program megváltoztatására.
Ahhoz, hogy elindulj a vágyott jövőd felé, kezdj el komoly kérdéseket feltenni magadnak a jelenlegi hiedelmeiddel kapcsolatban.
Hogyan változtassam meg a hiedelmemet?
Kezdésként gondold át, mit hiszel a veled egykorú, azonos nemű emberekről és a családtagjaidról. Gondold át, hogy elhiszed-e, hogy a legjobb napjaid még előtted állnak? Valójában mit hiszel arról, hogy mennyi pénzt kereshetsz egy év alatt.
Honnan jöttek ezek a hiedelmek? Ki hozta létre őket? Van valami alapjuk vagy csupán egy tévhit?
Most vegyél egyet az általad azonosított negatív hiedelmek közül, mint például: „Amikor elérem az öregkort, az egészségi állapotom romlani kezd” majd írd le, hogy mit szeretnél valójában hinni. Az új hiedelem lehet, hogy „életerős és egészséges leszek halálom napjáig”.
Mi kellene ahhoz, hogy ez a hitrendszered része legyen?
Kezdd egy olyan megerősítéssel, mint például: „Olyan boldog és hálás vagyok most, hogy a tökéletes egészség az isteni jogom és ezt el is várom.” Ismételd meg gyakran a megerősítést, és érzelmileg is éld át ezt a gondolatot. Aztán amikor azon kapod magad, hogy félsz a betegségtől, állj meg egy pillanatra, és tedd fel magadnak ezt a kérdést: Milyen érzésre vágyom valójában?
Senki sem szeretne félni vagy reményvesztett állapotba jutni, mégis a paradigmáink miatt újra és újra a régi programozásunk kerekedik felül. Azonban tudatossággal és ismételt erőfeszítéssel elkezdheted fokozatosan megszüntetni ezeket az érzéseket – és azt a tévhitet, hogy megbetegszel.
Figyeld magad és ha rajtakapod magad, hogy negatív gondolatokon időzöl, mentálisan válts. Erősítsd meg az új, célodat, egészségedet szolgáló új hitedet. Meditálj, olvass valamit, ami elősegíti az egészséges öregedést.
Minden alkalommal, amikor emlékezteted magad arra, hogy a betegségnek és a betegségnek nem kell a valóságod részét képeznie, megerősíted új hitedet. Aktiválod az új hiedelem erejét azáltal, hogy pozitív érzelmeiddel és viselkedéseddel megerősíted.
Az elvárásod új valóságot teremt
Az eddig kialakult hitrendszeredet egy csomó különböző élettapasztalat befolyásolja – jó és rossz. Amikor átveszed az irányítást és elkezded a pozitív hiedelmeket felépíteni, majd ennek köszönhetően kialakul benned a várakozás, akkor működésbe lép az erőd, amellyel meg tudod változtatni a valóságodat.
Példaként vegyük Jim Carrey esetét. Amikor szegény, ám feltörekvő színész volt, Jim Carrey felhajtott a Mulholland Drive-ra, ahol a világ legexkluzívabb és legdrágább otthonai találhatóak, leparkolta az autóját és azt mondta magában: „Már megvan ez az egész. Csak még nem fértem hozzá.” Még egy tízmillió dolláros csekket is írt magának színészi szolgáltatásokért. Keményen dolgozott a mesterségén és néhány évvel később valóban tízmillió dollárt fizettek neki egyik korai filmszerepéért.
Jim Carrey-nek is az segített, hogy elhitte, hogy számára is valóság lehet az, amiről korábban csak álmodozott. A folyamatos ismétlésnek köszönhetően pedig elvárássá vált elképzelése, majd végül fizikai világában is megtapasztalta. Amikor elkezded megváltoztatni a paradigmádat azáltal, hogy új hiedelmeket választasz, akkor a tied is meg fog változni.
Egyéni sorsunk javítása érdekében folyamatos tanulás és a személyes fejlődés elengedhetetlen. Eric Hoffer filozófus szerint „A változások idején a tanulók öröklik a földet, míg a tanultak gyönyörűen felvértezve szembe találják magukat egy már nem létező világgal.”