.st0{fill:#FFFFFF;}

A pozitív gondolkodás ereje a negatív időkben- Hogyan maradj motivált? 

 2024-10-22

írta:  Bordás Mária

Az élet sokszor állít minket kihívások elé, és nem mindig könnyű megtalálni a motivációt a nehezebb időszakokban. Valószínűleg Te is megtapasztaltad már, hogy ilyenkor a negatív gondolkodás könnyen úrrá lehet rajtad, elvéve a reményt, az erőt és a kitartást. Azonban a pozitív gondolkodás egy olyan eszköz, amely segíthet abban, hogy még a legnehezebb pillanatokban is motivált maradj. Most megtudhatod, hogyan maradhatsz motivált a pozitív gondolkodás ereje által, miközben a negatív önbeszédet lecseréled támogató, építő gondolatokra. Lássuk!

A pozitív gondolkodás ereje segít, hogy tudatosan dönts arról, hogyan reagálj a nehézségekre. Az élet kihívásai elkerülhetetlenek, de a hozzáállásod és a gondolataid megváltoztatása segíthet abban, hogy a legnehezebb időkben is megtartsd a fókuszt, és tovább haladj a céljaid felé. A pozitív gondolkodás gyakorlása egy eszköz, amely megtanít arra, hogy a nehézségek helyett a megoldásokat lásd, és motiváltan nézz szembe az előtted álló akadályokkal.

A pozitív gondolkodás ereje sokkal több, mint gondolnád!

A pozitív gondolkodás az a mentális hozzáállás, amelyben arra törekszel, hogy minden helyzetben a legjobbat lásd meg, ahelyett, hogy a negatívumokra koncentrálnál. Ez nem azt jelenti, hogy figyelmen kívül hagyod a problémákat, hanem azt, hogy a megoldásokat és a lehetőségeket keresed, nem pedig a kudarcokat és a nehézségeket. A pozitív gondolkodás ereje segít egy olyan szemlélet kialakításában, amely a stressz hatékonyabb kezeléséhez és a jobb mentális egészséghez vezethet.

Tudtad, hogy a pozitív gondolkodás gyakran az önbeszéddel kezdődik? Az önbeszéd az a belső párbeszéd, amit magaddal folytatsz. Ezek a gondolatok lehetnek pozitívak vagy negatívak, és nagyban befolyásolják, hogyan érzed magad a mindennapokban. Ha a belső hangod folyamatosan negatív dolgokat mond neked – például, hogy nem vagy elég jó, nem fogod elérni a céljaidat vagy hogy nem érdemled meg a sikert –, akkor ezek a gondolatok gátolni fognak abban, hogy motivált maradj és előre haladj az életben.

A negatív gondolkodás hatása

A negatív gondolkodás nemcsak a motivációdra, hanem az egészségedre is negatív hatással lehet. A folyamatos stressz és pesszimizmus gyengíti az immunrendszert, növeli a szorongást és a depresszió kockázatát, valamint súlyosbítja a már meglévő fizikai problémákat is. Számos kutatás bizonyítja, hogy azok az emberek, akik hajlamosak a negatív gondolkodásra, nagyobb eséllyel szenvednek szív- és érrendszeri betegségekben, és rövidebb élettartamra számíthatnak, mint azok, akik pozitívan gondolkodnak.

Azonban ez nem kell, hogy így legyen! A pozitív gondolkodás fejleszthető, és ha tudatosan törekszel arra, hogy változtass a gondolkodásodon, jelentős változásokat érhetsz el az életedben.

A negatív önbeszéd felismerése

Az első lépés, hogy megtapasztald, milyen is a pozitív gondolkodás ereje, hogy felismerd a negatív önbeszédet. Sokan észre sem veszik, hogy mennyire negatívak a gondolataik. Ez automatikusan történik, és gyakran a legapróbb dolgok is képesek elindítani a negatív spirált.

Íme néhány gyakori példa a negatív önbeszédre:

  1. Szűrés – ez az a gyakorlat, amikor egy helyzet összes pozitív aspektusát figyelmen kívül hagyod, és csak a negatívumokra koncentrálsz. Például, ha sikeres napod volt a munkában, de egyetlen apró hibát követtél el, csak erre az egy hibára összpontosítasz, és elfelejted az összes többi sikert.
  2. Személyre szabás – amikor valami rossz történik, automatikusan magadat hibáztatod érte. Például, ha egy találkozót elhalasztanak, azt hiszed, hogy az csakis miattad történt.
  3. Katasztrofizálás – amikor a legrosszabbra számítasz minden helyzetben, anélkül, hogy bármilyen bizonyítékod lenne arra, hogy ez valóban be fog következni. Például, ha egy kollégád nem köszön vissza, rögtön azt gondolod, hogy valami baj van veled. Ilyenkor segíthet a pozitív gondolkodás ereje!
  4. Polarizálás – a dolgokat csak feketének vagy fehérnek látod. Vagy teljesen jó valami, vagy teljesen rossz, köztes állapot nincs.

Hogyan győzd le a negatív gondolatokat?

Meg szeretnéd tapasztalni, hogy milyen a pozitív gondolkodás ereje? Ebben az esetben az első lépés a negatív gondolatok felismerése, majd azok lecserélése pozitív, támogató gondolatokra. Ehhez tudatos erőfeszítésre van szükség, és időbe telik, de az eredmények megérik a befektetett energiát.

Íme néhány tipp, hogyan győzd le a negatív gondolkodást:

  1. Tapasztald meg, hogy mikor jönnek a negatív gondolatok! – Kezdj el figyelni arra, hogy mikor és milyen helyzetekben jelennek meg a negatív gondolatok! Ez segít abban, hogy azonosítsd a kiváltó okokat, és tudatosan dolgozz azon, hogy elkerüld ezeket a helyzeteket, vagy másképp reagálj rájuk.
  2. Kihívás a negatív gondolatokkal szemben – Amikor egy negatív gondolat megjelenik, kérdezd meg magadtól, hogy valóban igaz-e, amit gondolsz? Például, ha azt gondolod, hogy „sosem leszek sikeres”, kérdezd meg magadtól, hogy tényleg így van-e, vagy csak egy rossz pillanatban gondolod ezt?
  3. Cseréld le a negatív gondolatokat pozitív gondolatokra – Miután felidézted a negatív gondolatokat, cseréld le őket pozitív, támogató gondolatokra. Például, ha azt gondolod, hogy „nem vagyok elég jó”, helyettesítsd azzal, hogy „mindent megteszek, amit tudok, és folyamatosan fejlődök”.

A pozitív gondolkodás hatása az életedre

A pozitív gondolkodás nemcsak a mentális és érzelmi állapotodat javítja, hanem az egész életedre hatással lehet. Az emberek, akik pozitívan gondolkodnak, gyakran sikeresebbek a munkájukban, boldogabbak a kapcsolataikban, és egészségesebbek fizikailag is.

A pozitív gondolkodás ereje segíthet:

  • növelni az élettartamot,
  • csökkenteni a depresszió és a szorongás kockázatát,
  • javítani az immunrendszer működését,
  • csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát,
  • növelni az általános jólétet és boldogságot.

Hogyan maradhatsz motivált a nehéz időkben is?

Amikor az élet kihívásokkal szembesít, a motiváció fenntartása különösen nehéz lehet. De a pozitív gondolkodás ereje segíthet abban, hogy ne veszítsd a céljaidat szem elől, és továbbra is előre haladj, még akkor is, ha nehézségekbe ütközöl!

Íme néhány praktikus tipp, hogyan maradj motivált:

  1. Tűzz ki célokat! – Fontos, hogy legyenek céljaid. Ha még nem vagy rutinos a célkitűzésben, kezdd a reális és elérhető célokkal. Ha túl nagy célokat tűzöl ki, könnyen elveszhet a motiváció, amikor nem látod azonnal az eredményeket.
  2. Oszd fel a céljaidat kisebb lépésekre! – Ha a céljaid túl nagynak tűnnek, oszd fel őket kisebb, elérhető lépésekre. Minden egyes kis lépés elérése megerősíti a motivációdat, és segít, hogy ne veszítsd el a fókuszt.
  3. Vizualizáld a sikert – Képzeld el, hogy már elérted a célodat, és éld át az ezzel járó érzéseket! Ez segít abban, hogy folyamatosan pozitívan gondolkodj, továbbá erősíti a hitedet abban, hogy valóban képes vagy elérni a céljaidat.
  4. Jutalmazd meg magad! – Minden apró sikerért jutalmazd meg magad! Ez lehet akár egy kis pihenés, egy finom étel vagy bármi más, amit szeretsz. A jutalmazás megerősíti a pozitív gondolkodást és a motivációt.
  5. Keresd a pozitív emberek társaságát! – Vedd körül magad olyan emberekkel, akik pozitívan hatnak rád, és támogatnak a céljaid elérésében! A negatív emberek könnyen lehúzhatnak, míg a pozitívak erősíteni fogják a hitedet és a motivációdat.

Hogyan segíthet a pozitív gondolkodás a céljaid elérésében?

A pozitív gondolkodás ereje nem csupán abban segít, hogy jobban érezd magad a mindennapokban, hanem abban is, hogy elérd a céljaidat. Amikor pozitívan gondolkodsz, nem hagyod, hogy a kudarcok letörjenek, hanem tanulási lehetőségként tekintesz rájuk. Ez a hozzáállás segít abban, hogy kitarts és folyamatosan fejlődj, még akkor is, ha a dolgok nem mennek mindig úgy, ahogy tervezted.

A pozitív gondolkodás lehetővé teszi, hogy minden kihívásban lehetőséget láss, és arra ösztönöz, hogy ne add fel, még akkor sem, ha az út nehezebb, mint vártad!

Összegzés

A pozitív gondolkodás ereje segít abban, hogy motivált maradj a mindennapokban és elérd a céljaidat, még a legnehezebb időkben is. Nem arról szól, hogy figyelmen kívül hagyod a kihívásokat, hanem arról, hogy a megoldásokra és a lehetőségekre összpontosítasz. 

Észre fogod venni magadon, ahogy egyre jobban beépíted ezt a szemléletet az életedbe, hogy nemcsak a mentális és érzelmi jólléted javul, hanem az életed minden területe pozitív változásokon megy keresztül.

A pozitív gondolkodás egy olyan szokás, amit napról napra fejleszteni kell. Kezdj el már ma tudatosan figyelni a gondolataidra, és tapasztald meg, milyen változások történnek az életedben! 

Ha pedig tartós eredményekre vágysz, akkor itt vagyok, hogy segítsek. Célom, hogy egy személyre szabott konzultáció keretein belül együtt megtaláljuk azt az irányt, amely valódi kiteljesedést és értelmet hoz az életedbe.

Bordás Mária


Bordás Mária vagyok, a Proctor Gallagher Intézet 1. magyarországi Minősített Tanácsadója, vállakozó, operaénekes és édesanya.

Tízenéves korom óta a fő hobbim az önfejlesztő és pozitív gondolkodással kapcsolatos könyvek olvasása volt az éneklés mellett. Bár rengeteg kiváló szerző megosztotta tudását, mégis számomra Bob Proctor, a Titok című világsikerű film egyik sztárja volt az, akinek a tanításai mélyreható változásokat indítottak el az életemben.

A könyvekben megosztott információ hatására úgy döntöttem, hogy amellett, hogy üzleti tanulmányokat folytatok, követem a szenvedélyemet – énekelni is meg akarok tanulni. Nem számított, hogy az akkori körülményeim (pénz, kapcsolati tőke hiánya stb.) ezt lehetővé tették vagy sem. Elindultam azzal, amim volt.

2012-ben egy olyan negatív érzelmi hatás ért, hogy úgy éreztem szükségem van egy mélyreható és érthető magyarázatra, hogy mi miért történik az életemben. Útmutatásra volt szükségem. Elkezdtem kutatni és 2012. november 19-én vettem részt először Bob Proctor élő, online előadásán. A mester meg is mondta: “az információ, amit megosztok veled, nagy változást fog előidézni az életedben.” Pontosan így lett. Több kvantumugrást is tettem azóta: bekerültem egy nagy presztízsű felsővezetőképző programba Norvégiában, üzleti diplomáim mellé megszereztem énekművészi diplomáimat is, majd újra megváltoztattam az életemet, hazaköltöztem Magyarországra és megszületett a gyermekem, aki élő bizonyítéka Bob Proctor híres mondatának: “Ha látod az elmédben, akkor tarthatod a kezedben “

Bordás Mária

Iratkozz fel a blogértesítőnkre most!