.st0{fill:#FFFFFF;}

A változástól való félelem leküzdése 7 lépésben 

 2025-03-18

írta:  Bordás Mária

A változás elkerülhetetlen. Semmi sem marad a régiben és ez ellen nem tehetünk semmit. Sajnos a legtöbb ember fél a változástól. De ha valami újat akarunk csinálni és ezzel meg akarjuk változtatni szokásainkat, akkor olyan területre kell elkalandoznunk, ahol még soha nem jártunk. 

Az új helyzetbe való belépéstől való félelem megakadályozza a legtöbb embert. Vannak, akik romboló kapcsolatban élnek és azért maradnak benne egy ilyen szeretetlen kapcsolatban, mert félnek egyedül maradni. Számtalan ember végez olyan munkát, amit nem szeretnek, de nem mondanak fel, mert félnek, hogy nem találnak jobbat. Gondoljon azokra, akik karriert szeretnének váltani vagy vállalkozást indítani, de halálosan félnek attól, hogy kövessék az álmukat. Ez egy szörnyű életmód.

Ma olyan stratégiákat osztunk meg, amelyek segítenek leküzdeni a változástól való félelmet. Először azonban szeretném, ha megbizonyosodnál arról, hogy tisztában vagy-e azzal, hogy mi okozza a félelmet. 

Honnan ered a félelem? 

Függetlenül attól, hogy a félelem a korábbi rossz tapasztalatokból vagy az ismeretlenből fakad, nem a körülmények vagy a helyzeted az, ami aggodalomra ad okot. A félelem az elméd terméke. Ez egy mentális folyamat, ami aggodalmat és kételyt ébreszt benned.

Mivel ez egy mentális folyamat, az elméd segítségével meg is állíthatod, hogy teljesebb életet élj. 

Íme 7 olyan technikák, amelyek segíthetnek legyőzni a változástól való félelmet:

  1. Nézz szembe azzal a dologgal vagy személlyel, akitől félsz

Amikor meghátrálsz egy félelmet kiváltó helyzettől vagy személytől, félelmed egyre nagyobb mértékben nő, amíg nem foglalkozol vele. Odáig fajulhat mindez, hogy nappal teljesen uralja gondolkodásodat és érzéseidet, éjszaka pedig gyakran ébren tart.

Ha azonban szembenézel a félelemmel, elhagy. Az a képességed, hogy félelmeid ellenére szembenézel vele és cselekszel a kulcsa szellemi szabadságának. Boldogabbá és sikeresebbé tesz.

Íme egy jó gyakorlat, amely segít szembenézni a félelmeiddel: Határozd meg azt a helyzetet vagy személyt az életedben, amitől vagy akitől félsz és dönts arról, hogy azonnal kezeled ezt a félelmet. Ne engedd, hogy irányítson vagy boldogtalanná tegyen. Amikor úgy döntesz, hogy szembenézel bármilyen félelmet kiváltó helyzettel, automatikusan növekszel – nő az önbecsülésed, nő az önbizalmad és bátrabb leszel.

  1. Képezd magad és tanulj 

A félelmet a tudatlanság, vagyis egyszerűen valaminek a nem tudása okozza. Hányszor mondjuk, hogy „Ó, ha ezt tudtam volna…” Ha félelmed az információhiányon alapul, szerezd meg a szükséges információkat vagy ismereteket, hogy a helyzetet a tények, semmint spekuláció alapján vizsgáld meg. Ne feledd a tudás hatalom.

  1. Gyakorold „az úgy teszek, mintha” módszert

Egy nagyon erőteljes folyamat, ha „úgy teszel, mintha” már meg is valósult volna mindaz, amire vágysz. Amikor sétálsz, beszélsz, viselkedj úgy mintha már az az ember lennél, akivé válni szeretnél. Ami a legfontosabb, hogy érezd is úgy magad, mintha egyáltalán nem félnél.

Építs egy képet arról, hogy ki szeretnél lenni az adott szituációban, majd viselkedj úgy, mint akivé válni szeretnél. Azt fogod tapasztalni, hogy kihúzod magad, mosolyogsz, gyorsan és magabiztosan mozogsz és minden tekintetben úgy teszel, mintha már meglenne benned a kívánt bátorság.

  1. Kötelezd el magad, hogy jól fogod érezni magad

A hála az egyik legerősebb érzelem. Olyan erős, hogy a hálás elmében nincs helye félelemnek, aggodalomnak vagy kétségnek. Ezért, amikor legközelebb félsz, gondolj több olyan dologra, amiért hálás vagy és valóban érezd is át. Lehet, hogy ez még egy nagy elvárás, de ha megteszed, minden egy pillanat alatt megváltozik.

A következő mondatot is megismételheted minden alkalommal, amikor szorongsz vagy aggódsz: „Jól érzem magam és magabiztos vagyok”.

  1. Bontsd fel a célodat kezelhető szakaszokra

Ha egy nagy célt szeretnél elérni vagy egy jelentős változáson mégy keresztül, nyomasztó lehet minden részletre gondolni. Ezért bontsd fel a célt kisebb, jobban kezelhető szakaszokra. Ahelyett, hogy megpróbálnád kitalálni, hogy hogyan fogod elérni a nagy célt vagy kezelni a változást, fogalmazd meg újra úgy, hogy apró lépésekre bontod. Ez segít meggyőzni arról, hogy ez megvalósítható.

Ugyanez igaz sok életváltozásra is. Ahelyett, hogy minden egyes kihívást az elejétől próbálna megoldani, válasszon egy kisebb feladatot, amelyről úgy gondolja, hogy meg tudja oldani. Miután befejezte ezt a feladatot, a sikerélmény segíteni fog a következő kihívás megoldásában.

  1. Engedd el a végkimenetelt

Néha nehéz lehet legyőzni a félelmet, mert ragaszkodsz egy bizonyos eredményhez. Azon kapod magad, hogy nagyon szeretnéd, hogy egy bizonyos módon alakuljon minden.

Ahelyett, hogy azt éreznéd, hogy minden elveszik, ha nem úgy alakulnak a dolgaid és nem akkorra, ahogy szeretnéd, döntsd el, hogy bármit is csinálsz az jó irányba fog vinni. Engedd el a végeredményt, de sose engedd el a fókuszt. 

Alakíts ki olyan hozzáállást, hogy „Ha a dolgok működnek, fantasztikus!” és ha nem, az nagyszerű! Ha így közelíted meg a változást, úgy győzöd le a félelmet, hogy nem rendeled alá magadat csak egy bizonyos megvalósulási forgatókönyvhöz. 

  1. Képzeld el a lehető legjobb eredményt

Amikor félsz valamitől, lépj hátra egy kicsit és képzeld el, hogy sikeresen teljesíted a feladatot, vagy leküzdöd az előtted álló akadályt.

Képzeld el, hogy már sikerült. Varázsolj mosolyt az arcodra. Képzeld el, milyen elismeréseket kapsz, növekszik a bankszámlád egyenlege vagy milyen örömet fogsz érezni, amikor elérted a célodat. Hagyd igazán megélni azokat az érzelmeket, amelyeket akkor fogsz érezni, ha sikerül.

Képzeld el újra és újra a sikeredet és érzelmekkel vizualizáld naponta többször. Ez arra irányítja a figyelmedet, amit akarsz, nem pedig arra, amit nem akarsz – a szabadságra és a teljesítményre a félelem és a korlátok helyett.

A változás meg fog történni, akár készen állunk, akár nem

Néha mi vagyunk a változás előidézői az életünkben. Ez jó dolog, mert azt jelenti, hogy nem csak úgy fogadjuk el az életet, ahogy jön. Arra ösztönözzük magunkat, hogy olyan dolgokat csináljunk, amelyek növekedésre késztetnek bennünket.

De gyakran azok a változások, amelyekkel szembesülünk, megtörténnek, akár tetszik, akár nem. A kérdés az: hogyan reagálunk ezekre a változásokra? Meghajolunk vagy ellenállunk, vagy kerüljük őket?

Bízom benne, hogy az előbb ismertetett módszerek átsegítenek a változásokon és a félelmeken, amelyekkel szembesülsz és nem fogsz visszavonulna a biztonságosnak hitt komfortzónádba. 

Az igazság az, hogy a legveszélyesebb hely, ahol lehetsz, az a komfortzónád, mert ott nincs növekedés. Ahol nincs növekedés, ott szétesés van. Soha semmi sem marad a régiben. Vagy előre haladunk valami nagyobb és jobb felé, vagy visszafelé. 

A növekedéshez meg kell tennünk azt, amiről azt hisszük, hogy nem tudjuk megtenni. Szembe kell néznünk a félelmeinkkel és át kell mennünk rajta. Ellenkező esetben hagyjuk, hogy a félelem szabotálja sikerünket.

Gondolj arra, hogy a félelem nem fog legyőzni, ha változással nézel szembe. Sokkal erősebb és kitartóbb vagy, mint gondolnád. Cselekedj és lépj ki a komfortzónádból még ma.

Bordás Mária


Bordás Mária vagyok, a Proctor Gallagher Intézet 1. magyarországi Minősített Tanácsadója, vállakozó, operaénekes és édesanya.

Tízenéves korom óta a fő hobbim az önfejlesztő és pozitív gondolkodással kapcsolatos könyvek olvasása volt az éneklés mellett. Bár rengeteg kiváló szerző megosztotta tudását, mégis számomra Bob Proctor, a Titok című világsikerű film egyik sztárja volt az, akinek a tanításai mélyreható változásokat indítottak el az életemben.

A könyvekben megosztott információ hatására úgy döntöttem, hogy amellett, hogy üzleti tanulmányokat folytatok, követem a szenvedélyemet – énekelni is meg akarok tanulni. Nem számított, hogy az akkori körülményeim (pénz, kapcsolati tőke hiánya stb.) ezt lehetővé tették vagy sem. Elindultam azzal, amim volt.

2012-ben egy olyan negatív érzelmi hatás ért, hogy úgy éreztem szükségem van egy mélyreható és érthető magyarázatra, hogy mi miért történik az életemben. Útmutatásra volt szükségem. Elkezdtem kutatni és 2012. november 19-én vettem részt először Bob Proctor élő, online előadásán. A mester meg is mondta: “az információ, amit megosztok veled, nagy változást fog előidézni az életedben.” Pontosan így lett. Több kvantumugrást is tettem azóta: bekerültem egy nagy presztízsű felsővezetőképző programba Norvégiában, üzleti diplomáim mellé megszereztem énekművészi diplomáimat is, majd újra megváltoztattam az életemet, hazaköltöztem Magyarországra és megszületett a gyermekem, aki élő bizonyítéka Bob Proctor híres mondatának: “Ha látod az elmédben, akkor tarthatod a kezedben “

Bordás Mária

Iratkozz fel a blogértesítőnkre most!