.st0{fill:#FFFFFF;}

Önértékelés fejlesztés: 21 hatékony módszer, hogy jobbá válj 

 2024-07-22

írta:  Bordás Mária

Tudtad? Az önértékelés az, amennyire bízol a saját képességeidben és tulajdonságaidban, és ez közvetlenül hat az önbizalmadra, motivációdra, mentális egészségedre, valamint az életed minőségére. Egy erős és egészséges önértékelés elengedhetetlen a célok meghatározásához és azok eléréséhez. Segít fenntartani a lelki egyensúlyt és elősegíti a sikeres életvitelt. Ehhez pedig szükség van az önértékelés fejlesztés módszertanának elsajátítására.

Az önértékelés nem állandó; folyamatosan formálódik a tapasztalataink és az önmagunkról alkotott képünk hatására. Ezért fontos, hogy tudatosan építsd és erősítsd. Sandy Gallagher, aki maga is átélte az önértékelés átalakulásának erejét, 21 hatékony módszert dolgozott ki, amelyek segíthetnek a boldogabb és teljesebb élet elérésében- ebben a cikkben ezeket mutatom be.

Mielőtt azonban részletesen is áttekintenénk ezeket a módszereket, ismerkedjünk meg az önértékelés fejlesztés alapjaival!

Miért fontos az önértékelés fejlesztés?

Az önértékelés közvetlen hatással van a döntéshozatali folyamatokra, a kapcsolataidra, az érzelmi egészségedre és az általános jóllétedre. Ráadásul befolyásolja a motivációt is, mivel azok az emberek, akik egészséges és pozitív önértékeléssel rendelkeznek, felismerik a bennük rejlő lehetőségeket, és inspirációt éreznek arra, hogy új kihívásokba vágjanak bele.

Melyek az egészséges önértékelés legfontosabb jellemzői?

  • Szilárd megértés a saját képességekről,
  • egészséges kapcsolatok fenntartása, melyek az önmagunkkal való jó kapcsolatra épülnek,
  • valós és megfelelő személyes elvárások,
  • saját szükségleteink megértése és kifejezése.

Az alacsony önértékeléssel rendelkező emberek gyakran nem érzik magukat biztosnak a saját képességeikben, és kételkednek a döntéseik helyességében. Nem érzik motiváltnak magukat új dolgok kipróbálására, mert nem hisznek abban, hogy elérhetik céljaikat. Emellett problémáik lehetnek a kapcsolatok fenntartásával és szükségleteik kifejezésével is. Gyakran tapasztalhatnak alacsony önbizalmat, és úgy érezhetik, hogy nem szeretik őket és nem is méltók a szeretetre.

Ezzel szemben a túlzottan magas önértékeléssel rendelkező emberek gyakran túlbecsülik képességeiket, és úgy érzik, hogy joguk van a sikerhez, még akkor is, ha nincsenek meg azok a képességek, amelyek alátámasztják az önmagukba vetett hitüket. 

Na, és Te melyik kategóriába tartozol? Még mielőtt átgondolnád a választ, fontos megértened, hogy amit a tükörben látsz, az nem az igazi éned! Az csak a fizikai lényed tükörképe. Bár a fizikai tested és a megjelenésed fontos, az önképed, amely a tudatalattidban van, az, ami igazán számít. Ez az a kép, amely meghatározza az életed sikerét vagy kudarcát. Míg a valódi éned tökéletes, határtalan, és mindig keresi a kibontakozás lehetőségeit, addig az elmédben lévő önkép hamis és korlátozott információkon alapul, amely az életed minden területének határait jelöli ki.

Az önértékelés fejlesztés egy olyan folyamat, melynek globális módszertanát Sandy Gallagher, a Proctor Gallagher Intézet társalapítója, vezérigazgatója és elnöke alkotta meg, Bob Proctor tanításai alapján. Ez a módszer napjainkban is hatalmas népszerűségnek örvend, és sikeressége megkérdőjelezhetetlen. Az önértékelés fejlesztés módszerei segítenek abban, hogy felismerd és kibontakoztasd valódi énedet, és így sikeresebb és teljesebb életet élj.

Önértékelés fejlesztés, Sandy Gallagher módszertana alapján

Sandy Gallagher élete az inspiráció és a változás lenyűgöző története. Sikeres bankjogi ügyvédként, -aki számos milliárd dolláros cégegyesüléssel és felvásárlással foglalkozott-, úgy döntött, hogy teljesen új irányt vesz az életben. Az üzleti világ csúcsán állva, tanácsadóként dolgozott Fortune 500-as cégek vezetőinek, amikor 2006-ban részt vett Bob Proctor háromnapos szemináriumán. Ez a találkozás gyökeresen megváltoztatta az életét és gondolkodásmódját.

A szemináriumon Sandy szembesült azzal a kérdéssel, hogy valójában mit is akar kezdeni az életével? Annak ellenére, hogy karrierje csúcsán állt, rájött, hogy van még mit tanulnia és adnia. Bob Proctor tanításai révén Sandy megértette a sikerei mögötti „miért”-et, és eldöntötte, hogy ő is másokat szeretne inspirálni és vezetni a siker felé.

Döntése eredményeként megszületett a ‘Thinking into Results’ program, amelyet Bob Proctorral közösen hoztak létre. Ez egy olyan vállalati és egyéni fejlesztési rendszer, amely új dimenziókat nyitott meg a személyiség- és szervezetfejlesztés terén.

Sandy Gallagher, a Proctor Gallagher Intézet társalapítójaként, vezérigazgatójaként és elnökeként ma már világszerte járul hozzá sok millió ember és szervezet fejlődéséhez. 

A következőkben összefoglaltam a 21 pontból álló önértékelés fejlesztés módszerét, amelyek segíthetnek abban, hogy erősítsd az önértékelésedet, növeld az önbizalmadat, és így sikeresebb és elégedettebb lehess az életed minden területén! 

Önértékelés fejlesztés – 21 módszer a mindennapokra

A következő tippek segítségével bárki fejlesztheti az önértékelését és sikeresebbé teheti az életét. Sandy Gallagher életútja bizonyítja, hogy sosem késő új utakat keresni és megvalósítani a belső változást. Ha úgy érzed, hogy elérkezett az idő a változásra, akkor a legjobb helyen jársz!

  1. Napi olvasás: Szánj minden nap egy órát arra, hogy személyiségfejlesztő könyveket olvasol! Az olvasás segít felfedezni önmagad mélyebb rétegeit és támogat abban, hogy életed a képességeidet tükrözze.
  2. Személyes hang: Gyakorold a magadért való kiállást és beszédet! Fontos felismerni, hogy a véleményed számít, és Te vagy a saját életed főszereplője.
  3. Napi sikerek naplózása: Írj le minden este valamit, amit aznap elértél, és amire büszke vagy! Ez lehet egy kis lépés, mint egy halogatott telefonhívás, vagy egy nagyobb teljesítmény.
  4. Büszkeség a megjelenésre: Légy büszke a megjelenésedre minden helyzetben, legyen szó otthoni időtöltésről, baráti összejövetelről, vagy hivatalos megbeszélésről!
  5. Határok meghúzása: Tanulj meg nemet mondani azokra a kérésekre, amelyek nem férnek bele az idődbe vagy nem szolgálják az érdekeidet! Légy kedves, de határozott!
  6. Döntések meghozatala: Bízz magadban, hogy helyes döntéseket hozhatsz az életeddel kapcsolatban, legyenek azok kicsik vagy nagyok!
  7. Büszkeség mindenre: Légy büszke mindenre, amit teszel, akár egy egyszerű otthoni feladatról, akár egy munkahelyi projekt sikeréről van szó!
  8. Szembenézés a félelmekkel: Nézz szembe a félelmeiddel, és tapasztald meg, hogy minden legyőzött félelem után nő az önbecsülésed!
  9. Magabiztos testtartás: Tartsd magasra a fejed és sétálj biztos léptekkel!
  10. Személyes fejlődés: Fordíts időt nap mint nap olyan tevékenységekre, amelyek boldoggá tesznek vagy, amelyek régóta vágyott céljaid részét képezik!
  11. Megbocsátás: Bocsáss meg magadnak és másoknak a múlt hibáiért!
  12. Pozitív társaság: Válassz olyan társaságot, akik pozitívan hatnak rád, és kerüld azokat, akik negatívan befolyásolnak!
  13. Erősségek fejlesztése: Ismerd fel és fejleszd tovább azokat az erősségeidet, amelyek különlegessé tesznek Téged!
  14. Sikerek unneplése: Ünnepeld meg minden sikeredet, akár kicsi, akár nagy!
  15. Értékek megőrzése: Soha ne engedd, hogy mások rávegyenek arra, hogy feláldozd az értékeidet!
  16. Mások segítése: Tégy jó dolgokat másokért, amelyek javítják az ő és a saját közérzetedet!
  17. Kockázatvállalás: Vállalj kockázatokat, és fogadd el, hogy a kudarc nem végzetes, hanem tanulási lehetőség!
  18. Bókok és segítség elfogadása: Fogadd el mások bókjait és segítségét, ne zárkózz el tőlük!
  19. Történet változtatása: Változtass azon a történeten, amit magadról mesélsz! Ne mondj automatikusan nemet, hanem próbáld ki az új kihívásokat!
  20. Függetlenség: Ne függj mások véleményétől, és ne hasonlítgasd magad másokhoz!
  21. Csendben töltött idő: Tölts időt csendben, hogy jobban megismerhesd önmagad és megtaláld, mit kell tenned az életeddel!

Az önértékelés szorosan kapcsolódik ahhoz, hogy tisztában légy azzal, ki vagy a lelked mélyén, és úgy élj, hogy ez tükröződjön a mindennapjaidon. Azonban saját magamon is tapasztalom, hogy megérteni, hogy kik vagyunk valójában, az egy egész életen át tartó folyamat.

Ezért próbálj meg kihasználni minden lehetőséget önmagad fejlesztésére! Minél több dolgot tanulsz meg, annál magabiztosabb leszel. És minél magabiztosabbá válsz, annál inkább hiszel majd magadban és abban, hogy képes vagy megvalósítani azokat a célokat, amelyeket kitűztél magad elé.

Bátorítalak, hogy nézd át újra a fent említett pontokat, és válassz ki néhányat, amelyeket azonnal el is kezdhetsz alkalmazni! Próbáld ki őket egy ideig, majd válassz ki még néhányat, amelyeken dolgozni szeretnél! Figyeld meg, hogy az egyes stratégiák milyen hatással vannak a gondolataidra, az érzéseidre és az eredményeidre! 

Ha beépíted ezeket az ötleteket az életedbe, az emlékeztetni fog arra, hogy ki vagy valójában, és segít abban, hogy önmagad legjobb változatoddá válj!

Bordás Mária


Bordás Mária vagyok, a Proctor Gallagher Intézet 1. magyarországi Minősített Tanácsadója, vállakozó, operaénekes és édesanya.

Tízenéves korom óta a fő hobbim az önfejlesztő és pozitív gondolkodással kapcsolatos könyvek olvasása volt az éneklés mellett. Bár rengeteg kiváló szerző megosztotta tudását, mégis számomra Bob Proctor, a Titok című világsikerű film egyik sztárja volt az, akinek a tanításai mélyreható változásokat indítottak el az életemben.

A könyvekben megosztott információ hatására úgy döntöttem, hogy amellett, hogy üzleti tanulmányokat folytatok, követem a szenvedélyemet – énekelni is meg akarok tanulni. Nem számított, hogy az akkori körülményeim (pénz, kapcsolati tőke hiánya stb.) ezt lehetővé tették vagy sem. Elindultam azzal, amim volt.

2012-ben egy olyan negatív érzelmi hatás ért, hogy úgy éreztem szükségem van egy mélyreható és érthető magyarázatra, hogy mi miért történik az életemben. Útmutatásra volt szükségem. Elkezdtem kutatni és 2012. november 19-én vettem részt először Bob Proctor élő, online előadásán. A mester meg is mondta: “az információ, amit megosztok veled, nagy változást fog előidézni az életedben.” Pontosan így lett. Több kvantumugrást is tettem azóta: bekerültem egy nagy presztízsű felsővezetőképző programba Norvégiában, üzleti diplomáim mellé megszereztem énekművészi diplomáimat is, majd újra megváltoztattam az életemet, hazaköltöztem Magyarországra és megszületett a gyermekem, aki élő bizonyítéka Bob Proctor híres mondatának: “Ha látod az elmédben, akkor tarthatod a kezedben “

Bordás Mária

Iratkozz fel a blogértesítőnkre most!