.st0{fill:#FFFFFF;}

A vizionárius vezető 5 vonása, amivel Te is sikeresebbé válhatsz 

 2023-08-28

írta:  Bordás Mária

A vizionárius vezetők a jövőre, a hosszú távú tervekre és a csapatmunka összehangolására összpontosítanak a hatékony eredmények elérése érdekében. Más vezető típushoz képest nem kizárólag egy cél lebeg a szemük előtt; az érzelmi intelligencia előtérbe helyezése, valamint a vállalkozás növekedésének hangsúlyozása mellett a “nagy egészre” koncentrálnak.

Cikkünkben bemutatjuk a vizionárius vezető stílus 5 kiemelkedő jellemzőjét, majd megvizsgáljuk, hogyan lehet ezeket a vonásokat a saját javunkra fordítani és az egyéni teljesítményünkbe fektetni. Az így szerzett tudás nem csak a vezető pozícióban dolgozók számára hozhat előrelépést, hanem mindazoknak, akik a karrierjükön belül állandóra fejlődésre vágynak.

Lássuk a részleteket!

Vezető típusok: az irányító, a támogató, az együttműködő és a vizionárius

Vezető típusok

2015-ben jelent meg Aaron K. Olson és B. Keith Simerson A Vezetés stratégiai gondolkodással című könyve, amely a leghatékonyabb vezetői stratégiákat vizsgálta több mint 300 vezetővel készített interjú és fókuszcsoportos beszélgetés/megfigyelés alapján. A hasznos útmutatóban négy általános vezetési típus került bemutatásra: az irányító, a támogató, az együttműködő és a vizionárius.

Az eltérő vezetői szerepek között már akkor is kiemelkedőnek számított a vizionárius szemlélet. Az összes között ez volt az egyetlen vezetői típus, amely a kellő empátia mellett, a szervezet működésében, valamint a cél elérésben is ugyanolyan mértékű eredményeket mutatott.

Amíg az irányító hierarchikus gondolkodása a csapat motiválásában nem épp egy erős faktor, addig az érzékeny és bátorító támogatók inkább egy tanárként, mentorként, coachként tudják hasznosítani a képességeiket. Emellett az együttműködők megnyerőek, megbízhatóak – akik a munkatársaikkal összhangban dolgoznak -, de ahogy az a könyvből is kiderül, nagyon ritka, hogy a való világban ilyen típusú vezetővel találkozzunk.

A korábbiak értelmében a vizionárius vezetők hatékonysága elsősorban abban mutatkozik meg, hogy mindent a saját elképzelésük és jövőképük irányít, de úgy, hogy közben a környezetükre is megfelelően figyelnek, reagálnak. Vezetési stílusukban pont annyira fontos a személyes vízió, mint a strukturált folyamatok összeszervezése és a másokkal való együttműködés. Ezzel a hozzáállással képesek felszabadítani, majd innovációra, kísérletezésre, kockázatvállalásra ösztönözni az embereiket.

Milyen a jó vezető?

Összességében a jó vezető ismérve, hogy magávé tudja tenni minden vezetői típus kiemelkedő vonását – és a kialakult helyzet és az alkalmazottak visszajelzései alapján -, ki tudja választani, mikor és melyikre van szükség. Komplexen gondolkodik és inspiráló hozzáállással, eszköztárral vág bele a tervei megvalósításába. A jelenbeli kihívások mellett a vállalkozás jövőjét szem előtt tartva dolgozik az eredmények elérésén, és a fejlődés érdekében a szervezet minden tagját igyekszik magával ragadni.

Épp ezért a vizionárius szemlélet nem csak egy szervezet, hanem a benne dolgozó egyének sikerességének alapköve is lehet.

1. A vizionárius vezető látja az összképet

A vizionárius vezetők másképp, más megvilágítás szerint szemlélik a világot: gyakran azt is észreveszik, és abban is megtalálják a potenciált, amire mások nem képesek. Meglátják azt, ami nincs ott, vagy ami még nincs ott.

Előremutatóan gondolkodnak, meggyőző jövőképpel rendelkeznek, és mindig értékelik a cél felé való haladást. Proaktívan azonosítják az üzleti modell lehetséges problémáit, és már azelőtt hatékony megoldásokat fogalmaznak meg, mielőtt ezek a fennakadások kialakulnának vagy eszkalálódnának.

2. Tervez és véghez visz

Az innovatív ötletek és a grandiózus víziók akkor nyernek értelmet, hogyha gyakorlatias, kézzel fogható tettek követik őket. A vizionárius vezetők az érzékenységüket konkrét cselekvési irányvonallal ellensúlyozzák, ezért tervorientáltságuk is kiemelkedő.

Amellett, hogy tisztán látják az összképet, az eredmények elérését stratégiai tervvel is alátámasztják. Világos célokat fogalmaznak meg, hogy a szervezet minden tagját fel tudják készíteni a csapatszintű és az egyéni produktivitás elérésére.

3. Egy új nézőpont mindig jól jön – a kreativitás a vizionárius vezetői stílus motorja

Thinking outside the box: a vizionárius vezetői stílus motorja, hogy el tud rugaszkodni a megszokott gondolkodási struktúráktól. Ötleteit és vízióit nem kizárólag stratégaként, hanem kreatív alkotóként is megfogalmazza, így a kockázatvállalás mellett a találékony kísérletezésre is lehetőséget ad.

4. A hatékony kommunikáció

Minden vizionárius vezető mögött ott áll egy motivált csapat, hogy az elképzelései valóra válhassanak. Ehhez erős interperszonális kapcsolatokat kell kialakítania, amihez pedig hatékony kommunikációs eszköztárral kell rendelkeznie. Az ő feladata, hogy a célok megfogalmazása mellett a megfelelő inspirációt nyújtsa a csapattagok számára, és elérje, hogy a közös célban mindenki meglássa a saját, egyéni fejlődését is.

5. Az optimizmus ragadós és csodákra képes

A problémákon és a kudarcokon való rágódás helyett, ezek a típusú csapatvezetők rengeteg energiát fektetnek abba, hogy minden körülmény között pozitívak maradjanak. Gondolkodásmódjukkal a csapat hozzáállását, motivációját is elősegítik; arra ösztönzik a munkatársaikat, hogy egy kihívásokkal teli helyzetben is a megoldást keressék.

Miért hasznos a vizionárius vezetői stílus a mindennapokban?

A vizionárius vezetési stílus hatékony erőforrás egy vállalkozás életében: elősegíti az együttműködést az alkalmazottak és a vezetők között, a hosszú távú tervek megfogalmazásával megerősíti a dolgozók hivatástudatát.

Azért számítanak napjaink egyik leghatékonyabb szakembereinek, mert úgy tudják közvetíteni a vízióikat, hogy az természetes lendületet vigyen a vállalati kultúrába és az mindenki céljával egyenlővé váljon.

Így a távozásukkor sem kell attól tartani, hogy a vállalkozás jövőképe szétesik, mert addigra minden általuk hozott érték beépül a szervezet mindennapjaiba. Ez hatalmas előnynek számít a karizmatikus, irányító vezetési stílussal szemben, amelynél a cég arculatától az összes munkafolyamatig, szinte minden a vezető személyiségére épül és támaszkodik.

Vezetőfejlesztés a Proctor Gallagher Intézet hivatalos trénerével – válj sikeres vezetővé!

Vezetőfejlesztés

Egy szervezet életében az innovációra ösztönző, a vállalat dolgozóit egy érdekében egyesítő vizionárius vezető irányítása rengeteg energiát adhat. Egy elkötelezett, produktív csapat által munka gyümölcse mindig egyedülálló eredményt tükröz.
Ha érdekel a vezetőfejlesztés, a Proctor Gallagher Intézet hivatalos trénereként segítek elsajítátani az előremutató, jövőorientált vezetési stílus alapjait. Részletekért foglalj időpontot a 30 perces díjmentes tanácsadásomra – várlak szeretettel!

Bordás Mária


Bordás Mária vagyok, a Proctor Gallagher Intézet 1. magyarországi Minősített Tanácsadója, vállakozó, operaénekes és édesanya.

Tízenéves korom óta a fő hobbim az önfejlesztő és pozitív gondolkodással kapcsolatos könyvek olvasása volt az éneklés mellett. Bár rengeteg kiváló szerző megosztotta tudását, mégis számomra Bob Proctor, a Titok című világsikerű film egyik sztárja volt az, akinek a tanításai mélyreható változásokat indítottak el az életemben.

A könyvekben megosztott információ hatására úgy döntöttem, hogy amellett, hogy üzleti tanulmányokat folytatok, követem a szenvedélyemet – énekelni is meg akarok tanulni. Nem számított, hogy az akkori körülményeim (pénz, kapcsolati tőke hiánya stb.) ezt lehetővé tették vagy sem. Elindultam azzal, amim volt.

2012-ben egy olyan negatív érzelmi hatás ért, hogy úgy éreztem szükségem van egy mélyreható és érthető magyarázatra, hogy mi miért történik az életemben. Útmutatásra volt szükségem. Elkezdtem kutatni és 2012. november 19-én vettem részt először Bob Proctor élő, online előadásán. A mester meg is mondta: “az információ, amit megosztok veled, nagy változást fog előidézni az életedben.” Pontosan így lett. Több kvantumugrást is tettem azóta: bekerültem egy nagy presztízsű felsővezetőképző programba Norvégiában, üzleti diplomáim mellé megszereztem énekművészi diplomáimat is, majd újra megváltoztattam az életemet, hazaköltöztem Magyarországra és megszületett a gyermekem, aki élő bizonyítéka Bob Proctor híres mondatának: “Ha látod az elmédben, akkor tarthatod a kezedben “

Bordás Mária

Iratkozz fel a blogértesítőnkre most!