.st0{fill:#FFFFFF;}

Hogyan tudod megváltoztatni a paradigmádat? 

 2024-06-26

írta:  Bordás Mária

Annak ellenére, hogy sokan igyekeznek mindent megtenni azért, hogy jelentős előrelépést tegyenek az életben, az emberek több mint 90 százaléka egész életében ugyanazon eredményeit ismétli újra és újra. Mégis mi tartja őket vissza? 

Bob Proctor illogikus módon megváltoztatta az életét és az egykoron eladósodott és mindig betegségekkel küszködő fiatalemberből boldog, egészséges és sikeres üzletemberré vált. Ezt követően pedig nem hagyta nyugodni a kérdés, hogy miért pont ő változott meg. Amikor rájött, másra sem vágyott, mint, hogy megossza ezt az információt az egész világgal. 

Tehát, mi tart vissza? Paradigmák.

A paradigmáink irányítják az eredményeinket. Bármennyire is próbáljuk, nem tudjuk felülmúlni a tudatalatti programozásunkat. Sajnos ezt csak az emberek elenyésző százaléka érti és még kisebb százalékuk tudja, hogyan változtassa meg a paradigmáit, hogy elérje a vágyott eredményeket. Ebben a blogcikkben ennek fogunk utánajárni. 

Mi az a paradigma? 

A paradigma olyan szokások és hiedelmek gyűjteménye, amelyek szinte kizárólagosan kontroll alatt tartják a viselkedésünket. Egy mentális programhoz hasonlítható, amely a tudatalattiba van telepítve.

Az emberek hajlamosak alábecsülni paradigmájuk erejét, még akkor is, ha úgy tűnik ellenőrzik a szokásaikat. Úgy gondolják, hogy akaraterejük elég ahhoz, hogy megváltoztassák jelenlegi szokásaikat.

Bizonyára te is tapasztaltál már hasonlót:

Egy férfi úgy dönt, hogy formába lendül. Arra kényszeríti magát, hogy heti öt nap edzőterembe járjon, hétvégén fusson és kisebb adagokat egyen. Aztán a főnöke egy fontos projektet bíz rá. Figyelme nagy részét azonnal a munkájára fordítja és hosszabb ideig kezd dolgozni. Néhány nappal később kihagyja az edzőtermi látogatást, egy héttel később pedig teljesen abbahagyja és az íróasztalánál kezd enni.

Egy másik példa: Egy nő jobban akarja érezni magát. Hetente néhány napon korán felkel, hogy olvasson és jógázzon. Minden alkalommal gondoskodik róla, hogy tetőtől talpig jól nézzen ki, amikor elhagyja a házat. Néhány hét után azonban feladja, mert úgy érzi, hogy nem működik és túl sok más dolga van.

Mindez persze nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy gyakorlatilag minden viselkedésed a szokásaidon alapul. Attól a pillanattól kezdve, hogy reggel kikelsz az ágyból, egészen addig, amíg a fejed este a párnához nem ér, szinte minden, amit teszel egy automatikus rutin része. Éppen ezért az akaraterőnél többre van szükség ahhoz, hogy megváltoztassuk ezeket a mélyen rögzült rutin berögződéseket.

Ha figyelmen kívül hagyjuk a paradigmák erejét, akkor kockáztatjuk a jövőnket. A jövőd nagyjából ugyanúgy fog kinézni, mint a múltad, amíg meg nem érted paradigmáid erejét és azt, hogy mi kell a megváltoztatásukhoz.

A paradigmád ereje 

A paradigmád óriási hatással van életed legtöbb területére. Ez irányítja a…

Percepciódat

Időtöltésedet

Kreativitásodat

Hatékonyságodat

Produktivitásodat

Logikádat

Pénzkeresési képességedet

A paradigma mindegyik területet egy dobozba zárja és bármennyire is próbálkozol, nem tudod ledönteni a falait, amíg nem változtatsz a paradigmát alkotó szokásokon.

Nézzünk meg néhány mindennapi szokást, amelyek hatással lehetnek az élet ezen aspektusaira.

Percepció 

Gyakran mi vagyunk önmagunk legrosszabb kritikusai. Ha az a szokásod, hogy folyamatosan lebecsmérled önmagad, azt sugallod, hogy nem vagy elég jó. Ha ez a szokás vagy hitrendszer erős benned, akkor hogyan is tudnál boldog, virágzó, egészséges életet teremteni? Így vagy úgy, a mentális programozásod mindig ellentmondana neki.

Időtöltés

Legyen szó számítógépről, tévéről vagy telefonról, emberek milliói töltenek el naponta túlontúl sok időt a képernyő bámulásával nem elsősorban munka céljából. Felesleges azonban órákat eltölteni a Facebookon, Instagramon, tévézni vagy guglizni kedvenc hírességeidet. Ezzel értékes időt pazarolsz el, mert megakadályozza, hogy olyan értelmes tevékenységekben vegyél részt, amelyek jelentősen javíthatják életminőségedet.

Kreativitás

Gyakori, hogy az emberek azt hiszik, hogy egy problémára egyetlen megoldás létezik vagy egy kérdésre csak egy helyes válasz lehetséges. Azonban, ha úgy gondolkodsz, hogy a legtöbb kérdésre csak egy helyes válasz adható, akkor számtalan lehetőséget kiiktatsz az életedből. Ez a gondolkodásmód egy olyan oktatási rendszerből fakad, amelyben belénk ivódott az az elképzelés, hogy jobb megjegyezni a helyes válaszokat, mintsem maguk keresni őket. Ez a megközelítés működhet matematikai problémák esetén, de más területen hihetetlenül korlátoz. Legyen szó értékesítésről, marketingről vagy az életed következő szakaszának eldöntéséről, soha nem csak egy helyes válasz létezik. Az életben mindenhez sokféle kreatív megközelítés létezik.

Hatékonyság

Azért halogatod a dolgokat, mert „nyomás alatt dolgozol a legjobban?” Lehet, hogy sokáig vagy egész éjjel fennmaradsz, hogy befejezz egy projektet vagy felkészülj egy tesztre? Rutinszerűen fizetsz késedelmi díjat a számláid után vagy talán csak a buliba menet veszed meg az ajándékot?

A halogatók önmagukat szabotálják, hogy ne tegyenek meg olyasmit, amit nem akarnak. Az eredmény gyakran rossz minőségű projektek, kidobott pénz és a rendezvényekről való késés.

Ez nem az időgazdálkodásról szól; hanem arról, hogy kevésbé hatékony az illető, mint amilyen lehetne, ha megengedi, hogy a félelem, a külső motivációk vagy a lázadás érzése irányítsa tetteit. Legyen szó a kudarctól vagy a sikertől vagy a rossz döntéstől való félelemről, vagy az irányító főnökök, barátok vagy más tekintéllyel bíró személyek elleni lázadásról, a halogatás szokása soha nem hozza ki belőled a legjobbat. 

Produktivitás

Sokan nagyon büszkék a „multitasking”-ra. Egynél több dolog egyszerre történő elvégzése azonban valójában kevésbé produktív, mint egyetlen dologra összpontosítani. Ha két dolgot próbálsz meg egyszerre csinálni, az agy nem tudja sikeresen végrehajtani az egyes feladatokat. Ha azonban kiküszöbölöd a zavaró tényezőket és minden figyelmedet egyetlen feladatra fordítod, rövid időn belül rendkívül sokat érhetsz el.

Logika

A legtöbb ember gondolatai véletlenszerűek és kaotikusak, mert folyamatosan reagálnak arra, amit látnak, hallanak, ízlelnek, tapintanak vagy szagolnak. Nem könnyű logikusan gondolkodni, amikor mindenre reagálsz, ami körülvesz. Ha életed valamelyik területén szeretnél javítani, akkor ez lehetetlen, ha folyamatosan a jelenlegi körülményeidre koncentrálsz. 

A logikus gondolkodás és cselekvés rendezett gondolatokat igényel. Ha rendezett gondolatokra vágysz, alakítsd szokássá, hogy azon gondolkodj, amit igazán el akarsz érni és felelős válaszokat adj az életre, ahelyett, hogy folyamatosan reagálnál rá.

Pénzkeresési képesség

A gazdag emberek nyugodtan beszélnek a pénzről. A legtöbb ember számára azonban kényelmetlen a pénz gondolata, ezért általában kerülik a témát és nem tűznek ki nagy pénzügyi célokat.

Ha számodra nem könnyű elképzelni, hogy élvezed a bőséget és az anyagi szabadságot, próbáld meg megváltoztatni a pénzzel kapcsolatos hiedelmeidet és tűzz ki olyan célokat, amelyek segítségével többet hozhatsz ki önmagadból.

Honnan tudod, hogy neked milyen a paradigmád?

A paradigma azonosításának legjobb módja, ha megnézed az életed jelenlegi eredményeit. Ezért arra biztatlak, hogy szánj rá néhány percet és vizsgáld meg jelenlegi életedet. Néhány kérdés segítségedre lehet ebben: 

Hogyan kezdődik a napod?

Mi a legnagyobb pénzösszeg, amit valaha kerestél egy év alatt?

Úgy élsz, ahogy igazán szeretnél? Ha nem, miért nem?

Az ilyen és hasonló kérdések megválaszolása segít meghatározni paradigmádat, azt a programozást, amely irányítja az életed különböző területein elért eredményeket és beazonosíthatod, hogy mely szokások működnek érted és melyek ellened.

A jó hír az az, hogy ha nem vagy elégedett az eredményeiddel és szeretnél többet, jobbat elérni, akkor tehetsz ellene.

Változtasd meg a nem kívánatos paradigmát 

Kizárólag akaraterővel nem változtathatod meg a paradigmádat. Valójában csak két módja létezik annak, hogy változtass.

Az egyik az érzelmi hatás – ha valami olyan erős érzelmi sokkhatásként ér, hogy az életed már soha nem lesz a régi. Ez általában valamilyen negatív esemény pl. haláleset vagy betegség. Lehet pozitív élmény is, de ez nem olyan gyakori.

A második út a paradigma megváltoztatásához, ha ugyanazt a módszert követed, mint ahogyan az kialakult – vagyis a gondolatok ismétlésével. Ez azt jelenti, hogy ismételten kiteszed magad egy új ötletnek, gondolatnak, hogy felválts egy régi hiedelmet a tudatalattidban.

Ha beazonosítottad azt a paradigmádat, amelyet mihamarabb meg akarsz változtatni, akkor kezdd el megfogalmazni azt az új hitet, új programot, amely összhangban van az általad vágyott eredményekkel és azokkal a szokásokkal, amelyek ezekhez az eredményekhez vezetnek. 

Például, ha folyamatosan pénzszűkében vagy, mert nem fizetik ki időben a munkádat, akkor kezdd el ismétléssel kialakítani azt a programot, hogy neked mindenki időben vagy előre fizet. Ezt követően pedig folyamatos ismétléssel hitesd ezt el önmagaddal és a tudatalattiddal. Írhatsz magadnak egy kártyát a megerősítéseddel vagy vizualizálhatod és átérezheted a nyugalmat, hogy kifizették a szolgálataidat. Hamarosan észre fogod venni, hogy nem kényelmetlen számodra kimondani például a pénzösszeget vagy felhívni a figyelmet arra, ha lejárt a számlád. Végül pedig már teljesen természetessé válik az az új állapot, hogy neked senki sem tartozik. 

A „rossz” szokásokat is tudatosan és szándékosan jó szokásokra kell cserélni. Ellenkező esetben egy másik rossz szokás alakul ki a régi szokás helyén. Ha szeretnél többet tudni paradigmaváltó képzéseinkről, kérj egy díjmentes felfedező konzultációt. 

A régi paradigma egy apró részének is a megváltoztatása óriási változást hozhat az életed minden területén. Ahhoz, hogy megváltozzon az életed, először meg kell változtatnod a tudatalattidban futó programozást, a paradigmádat.

Bordás Mária


Bordás Mária vagyok, a Proctor Gallagher Intézet 1. magyarországi Minősített Tanácsadója, vállakozó, operaénekes és édesanya.

Tízenéves korom óta a fő hobbim az önfejlesztő és pozitív gondolkodással kapcsolatos könyvek olvasása volt az éneklés mellett. Bár rengeteg kiváló szerző megosztotta tudását, mégis számomra Bob Proctor, a Titok című világsikerű film egyik sztárja volt az, akinek a tanításai mélyreható változásokat indítottak el az életemben.

A könyvekben megosztott információ hatására úgy döntöttem, hogy amellett, hogy üzleti tanulmányokat folytatok, követem a szenvedélyemet – énekelni is meg akarok tanulni. Nem számított, hogy az akkori körülményeim (pénz, kapcsolati tőke hiánya stb.) ezt lehetővé tették vagy sem. Elindultam azzal, amim volt.

2012-ben egy olyan negatív érzelmi hatás ért, hogy úgy éreztem szükségem van egy mélyreható és érthető magyarázatra, hogy mi miért történik az életemben. Útmutatásra volt szükségem. Elkezdtem kutatni és 2012. november 19-én vettem részt először Bob Proctor élő, online előadásán. A mester meg is mondta: “az információ, amit megosztok veled, nagy változást fog előidézni az életedben.” Pontosan így lett. Több kvantumugrást is tettem azóta: bekerültem egy nagy presztízsű felsővezetőképző programba Norvégiában, üzleti diplomáim mellé megszereztem énekművészi diplomáimat is, majd újra megváltoztattam az életemet, hazaköltöztem Magyarországra és megszületett a gyermekem, aki élő bizonyítéka Bob Proctor híres mondatának: “Ha látod az elmédben, akkor tarthatod a kezedben “

Bordás Mária

Iratkozz fel a blogértesítőnkre most!